Mandala Nedir

0
466
Mandala Nedir Nasıl Yapılır?

Mandala, Hindistan tabanlı dinlerde sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen isimdir. Mandala, genel bir tabirle geometrik şekillleri belirli bir düzen çerçevesinde boyamaktır.

Özellikle çağdaş insanlar, sürekli olarak iç dünyalarındaki denge ve uyumu keşfetmenin doğru yolunu ararlar. Eğer iç dünyamızla bir bağlantı kurmak ve iç sesimizi dinlemek istiyorsak öncelikle bunun tekniğini öğrenmemiz gerekir. Mandala, özellikle iç dünyamızı keşfetmemizi sağlarken iç sesimizi de daha iyi duymamızı sağlayan bir sanattır.

Mandala’ lar birbirine bağlı geometrik şekiller, formlar, renkler ve sembollerin kombinasyonu ile dünya ile bağlantı kurar ve bize kendimizi açığa çıkarmanın yolunu gösterir. Fiziksel bir bakış açısı ile mandala, insana manevi dünyayla bağlantı kurmada bir köprü rolü oynar.

İlkel zamanlardan günümüze kadar mandala, konsantrasyon, meditasyon, kişisel-manevi büyüme, koruma ve iyileştirme için temel semboller olarak kullanılmıştır. Farklı dinler, kültürler, felsefi ve sanatsal bağlamlar Mandalalar ile çeşitli meditasyon teknikleri sağlar.

Dinlenmek ve konsentre olmayı arttirmak icin bir cok şey yapılabilir. Bunlardan biri de tam bir sessizlik icinde veya arka plandaki hafif bir müzik dinleyerek bir Mandala boyamaktir.
Mandala daire veya merkez anlamina gelir. Belirgin bir sekilde duran merkez noktasi etrafina sekiller ve desenler uygulanmıştır.

  • Mandala’lar ruh içinbir ilaçtır
  • Mandala’lar vücut, ruh ve zeka’nın kaynaşmasıdır
  • Kendi yaratıcılığınızı keşfedersiniz
  • Kendinizi ve sizin etrafinizi saran gercegi yeniden kesfedeceksiniz
  • Günlük yasantinizin ve stresinin daha kolaylikla üstesinden gelirsiniz
  • Sakinlik, kendinize güven ve soğuk kanlılık kazandırır.
TEILEN
Sonraki İçerik15 Adet ileri seviye mandala örneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here