Mandala Nasıl Çizilir?

0
1013
Mandala nasıl çizilir adım adım anlatım

Art is Fun sitesinden Türkçeye çevrilen bu eğitim makalesinde basit bir mandala nasıl çizilir? Sorusuna yanıt bulacağız. Bu makale sonucunda aşağıdaki resimde gördüğünüz mandalayı çizmeyi öğreneceksiniz. Zor gibi görünse de aslında adımları doğru izledikten sonra bu mandalayı çizmek oldukça basittir.

mandala-nasil-cizilir adım adım

Eğer web sitemizi yeni keşfettiyseniz ve mandala hakkında pek bir bilgiye sahip değilseniz öncelikle mandala nedir? öğrenmek isterseniz bu makaleyi okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Mandala işinde tecrübeliyim, çizim yapmayı sevmiyorum veya sadece mandala boyamak ilgimiçekiyor diyorsanız buradaki mandala örneklerinden dilediğinizi bilgisayarınıza indirip çıktı alıp hemen boyamaya başlayabilirsiniz.

Kendi mandala örneğinizi hazırlamak istiyorsanız veya bu örnekteki çizimi referans alıp mandala çizimine başlamak istiyorsanız aşağıdaki kısa eğitimi inceleyebilirsiniz.

Bir mandalayı çizmenin temel adımlarını bildikten sonra, her yeni mandalayı çizerken yeni desenler ve yeni renkler deneyebilirsiniz yenilik üretmek tamamen sizin elinizdedir.

İhtiyaç Duyulan Mandala Malzemeleri

Mandala çizmeyi öğrenmek için aslında çok fazla malzemeye ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olan şeyler; kağıt, kalem, cetvel ve silgi dir.

Mandalanızı renklendirmek için renkli kalemler , suluboya , pastel boya , ya da keçeli boya kalemleri kullanabilirsiniz.

Mandala Çizimine Başlangıç

İlk olarak çizim yapacağınız kalın bir kağıt edinin bu bir çizim kartonuda olabilir veya gramajı yüksek bir kağıtta olabilir kırtasiyelerde veya hobi marketlerde kolaylıkla bulunabilir.

Kalın kağıt olmasının şöyle bir avantajı olacak, boyama adımına geçtiğinizde ince kağıtlarda yıpranma ve kağıdın arkasına boyama gibi sorunlar ortaya çıkacak, fakat kalın kağıtlarda bu durum ortadan kalkar ve daha temiz bir çalışma elde etmiş olursunuz.

Tam kare bir çizim olacağı için kağıdı eşit ölçüde kare olarak ortadan işaretleyin ve kare içine tam merkezden bir nokta koyun. Bu işaretleme nktalarını ve kılavuz çizgilerini ne kadar ince ve silik yaparsanız okadar iyi çünkü boyama adımına geçtiğinizde bu çizgiler kalınsa sizi rahatsız edebilirler.

mandala-nasil-cizilir adım 2

Aşağıdaki gibi orta merkez noktaya eşit ölçüde mesafede dört nokta daha ekleyin.

mandala-nasil-çizilir adım 3

4 adet noktayı yerleştirdikten sonra o noktalara 1/2 ölçeğinde mesafelerde enine ve boyuna işaretleme noktaları ekleyin. Aşağıdaki resimi referans alabilirsiniz.

Mandala nasıl çizilir 4

Sağa ve sola yukarıdaki gibi ölçülü bir işaretleme yaptıktan sonra aşağıdaki gibi yukarıdan aşağıya ve sağdan sola noktaları kaybetmeyecek kalınlıkta birer çizgi çekin.

Mandala nasıl çizilir 5. adım

Sıradaki işlem merkez noktayı ortalayacak çaprazlama 4 nokta işaretlemesi yapmak. Aşağıdaki şekildeki gibi çaprazlama her araya üç er nokta daha ekleyin.

mandala-nasil-cizilir-6. adım

Tıpkı yukarıdaki gibi yeni eklediğiniz çapraz noktaları ince bir çizgi ile işaretleyin. Aşağıdaki gibi çaprazlama bir taslak yaratmış olacasınız.

mandala çizmek kağıt taslak

Şimdi aşağıdaki gibi noktaları birer daire ile birbirine bağlayın. İç, orda ve dış olarak toplamda 3 adet daire elde etmelisiniz. Bunun daireleri el ile veya pergel yardımı ile çizebilirsiniz. Daireleri çok mükemmel bir simetride çizmeye çalışmayın hata yaparsaniz silip tekrardan da çizebilirsiniz. İlk mandala çiziminde bazı teknik aksaklıklar yaşanması muhtemeldir bir sonraki iş daha temiz ve anlaşılır olacak.

mandala-nasil-cizilir-8

Yukarıdaki işlemler sonucunda bir taslak elde ettik şimdi mandalayı çizmeye başlayacağız. Çizim için renkli kalem, kurşun kalem veya mürekkepli kalemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Başlangıç için yumuşak uçlu kuru boya kalemlerini kullanmak hatalardan dönüş için avantaj sağlayabilir.

Merkezden bir veya 2 renk ile çizmeye başlayabilirsiniz. Her dairede veya çizgide farklı renk veya uyumlu 2.3 renk kullanabilirsiniz. Aklınızda nasıl bir renk tonlaması yaratacağınızı baştan tasarlarsanız bittiğinde daha uyumlu bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

Bu sizin tasarımınız olduğu için özgürsünüz, kareler, üçgenler, çokgenler veya yağmur damlaları kullanarak mandalayı büyütmeye devam edin. Önemli nokta desenleri aynı tipte tekrarlamaya çalışmaktır örneğin bir bölümde direler çiziyorsanız diğer satırın aynı noktasında aynı şekilleri kullanın. Bu tekrarlama işlemi bir mandalanın oluşumunda önemli bir unsurdur.

mandala-nasil-cizilir-10

Daireleri yay şeklinde elinizi kaldırmadan çizmeye çalışın bir noktadan dairenin sonuna gelene dek aynı şekilleri oluşturmaya çalışın.

kendi mandalanı çiz ve tasarla

Manda açizerken daha fazla şekil kullanmak ustalık ister eğer şekilleri doğru orantıda kullanamıyorsanız karmaşa yaratabilir.  İşin anahtarı yavaş yavaş daire başından sonuna dek aynı şekilleri doğru bir yöntemle tekrarlamaktır.

mandala-nasil-cizilir-12

İşte mandalanın içindeki tüm desenler tamamlandı oldukça cool bir çalışma denilebilir. Mandalanızı isterseniz renkli kalemle çizili bir şekilde bırakabilir isterseniz onu renklendirebilirsiniz. Bu örnekte mandala renklendirildi.

mandala-nasil-boyanir-adim-adim

Mandala bitti bile. Suluboyaları kullanarak, yumuşak, içe dönük ve canlandırıcı renklerle desenlendirip renklendirebilirsiniz.

Çizim için kaynak alınan Art is Fun sitesine teşekkürler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here