Mandala Boyama Kalemleri Nelerdir

2
2077
Mandala Boyama Kalemleri Çeşitleri

Farklı çeşitlerdeki mandala boyama kalemleri sayesinde mandala örneklerinizi daha büyük bir zevkle boyayabilir ve bu sayede tasarımlarınızı daha çekici hale getirebilirsiniz. Değişik tür ve renklerdeki kalemleri kullanarak mandalalarınıza hayat verebilmeniz mümkündür.

Baştan belirtmek gerekirse mandala için özel üretilen bir kalem çeşidi yoktur mandala boyama için seçilen kalemler mandala tipine ve detay oranına göre belirlenir. Daha detaylı mandalalar için daha ince uçlu kalemler kullanılırken büyük alanları boyarken keçeli tarzda kalın kalemler veya fırça destekli su bazlı boyalar kullanılabilir.

Mandala için özel bir kalem çeşidi yok fakat kağıt üzerindeki renklendirmeler için frklı kalemler kullanılabilmektedir.

Baştn söylemek gerekirse bu tip renklendirme araçları ve kalemler markaya göre çok farklı fiyat aralıklarında satılmaktadır. Aslında mandala da kullanılacak kalemler bazen aynı işi gören farklı fiyatlarda karşınıza çıkabilir önemli olan sizin bu hobiye ayırdığınız bütçe ve tam olarak ne tür bir renklendiriciye ihtiyacınız olduğudur.

Şimdi bu kalem çeşitlerini detaylandırmaya çalışalım.

Mandala Boyama Kalemleri

Maker Kalemler (Keçeli Kalemler)

mandala marker kalem

Keçeli kalem olarak bilinen marker kalemler mandala boyamada en çok tercih edilen kalem çeşitleridir. Uçları keçe olan marker kalemler çok çeşitli renklere sahiptir ve fiyatları oldukça uygundur. Farklı kalinlıklardaki uçlara sahip olan marker kalemler aynı koktada çok gezdirildiğinde zemini ıslatmaya başlayabilir ve kağıt ince gramajda ise kağıdı zedeleyip arka kısma boya vermeye başlar. Farklı kalınlıklarda üretilen keçeli marker kalemler çok fazla ince uçlu değillerdir detay boyama gerektiğinde bu kalemler işe yaramaz marker kalemler daha kaba mandala boyama işlerinde tercih edilebilir veya ince mikron ve stabilo ile (aynı renk olma şartıyla) detay boyama yapılabilir.

Mikron Kalemler

Mandala boyama kalemleri mikron kalemler

Mandala boyama sırasında daha ince detaylar boyamaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda mikron kalemleri kullanabilirsiniz. Çok önce uçlu yapıda olan mikron kalemlerin farklı renk seçenekleri bulunur fakat bu kalemler çok fazla ekonomik değildir fiyatları marker lara göre daha pahalıdır fakat ileri seviyelere geçtiğinizde mikron kalemlere ihtiyaç duyacağınız zamanlar olabilir.

Stabilo Kalemler

Stabilo mandala boyama kalemleri

Hiç yabancı olmadığımız stabilo kalemler mandala boyamada da kullanılmaktadır. Çok zengin renk kartelsına sahip olan stabilo kalemler, ince ucu ve kaliteli mürekkebi sayesinde boyama sırasında size zevk verir. Set halinde veya tek tek satılabilen stabilo kalemler yine ince detayları renlendirmede kullanılmaktadır. Fiyat olarak toplu alındığında uygun olan stabilo kalemler tekli olarak biraz pahalı olabilmektedir.

Kuru Boya Kalemi

mandala boyama için kuru boya kalemleri

Boyamalarda bir vazgeçilmez olan kuru boyalar mandala boyama hobisinde de bize yardımcı olan boya kalemi çeşididir. Kuru boya kalemleri mandala boyama kalemleri içinde en ekonomik çözümlerdir. Farklı renklerde set olarak satılan kuru boyalar oldukça zengin renklere sahiptirler. Ayrıca bu kalemler farklı yumuşaklıklarda piyasada bulunmaktadır. Mandala boyarken bu kalemleri kullanmanız gerektiğinde kuru boyaların yumuşak uçlularını tercih etmenizde fayda vardır çünkü sert boya kalemleri çok fazla bastırma gerektirdiği için kağıda zarar verebilir.

Pastel Boyalar

Mandala boyamak için pastel boyalar

Pastel boyalar mandala boyamada kullanılabilen farklı alternatifler arasındadır. Mandala çeşidine göre pastel renkler gerektiren işçiliklerde bu boyalar oldukça işinize yarayacaktır. Fiyat olarak ekonomik olan pastel ler set olarak satılır ve aynı set içinde bir çok renkte veya birbirine yakın tonlarda temin edilebilir.

Yukarıda mandala için ihtiyaç duyulan kalem ve boya çeşitlerinden başlıcaları ele alındı. Daha değişik tür ve renkte kalemlere sahip olarak mandalalarınızı dilediğinizce renklendirebilirsiniz.

 

 

2 YORUMLAR

  1. Bende mandala boyamaya yeni başlamayı düşünüyorum aslında mandala boyama çok masraflı bir iş değil ama yineden mandala kalemlerinden bazılarına sahip olmak gerekiyor özellikle stabilo kalemler ince detaylar için şart gibi görünüyor.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kısa zamanda kalemleri satın alıp boyamaya başlayacağım

    • Merhaba,

      Umarım iyi bir başlangıç olur sizin için, Aslında sizinde belirttiğiniz gibi çok fazla maliyetli bir iş değil fakat en azından bazı kalemler olmazsa olmazdır mandala boyama işinde zamanla satın alıp tüm kalem tiplerini yavaş yavaş edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here